Това ли е образът на българската майка?

Експозицията „Ре-продукция” хвърли в смут посетителите. Скандалната "арт" - експозиция се гаври с чистите представи, на малкто останали нормални Българи - за майчинство, родителска грижа, семейство.

Д-р Стоян Атев погуби 3 бебета в нетрезво състояние

Според проверката на Районната здравна инспекция, огласена преди дни, д-р Атев е действал под въздействието на алкохол и е имал "неадекватно и непрофесионално" поведение.

Надзирател в затвор раздава алкохол и дрога

34-годишен служител от охраната на Софийския затвор е задържан вчера, съобщи МВР при специализираната полицейска операция.

Кандидат-кметицата Калина Павлова лъсна в порно клип

Калина Павлова и бизнесменът със скандална слава Галин Къдравия „грейнаха“ на видеоклип, озаглавен „Предизборна програма“.

Травестит е новият "Мистър София"

23-годишният Мартин Иванов - мистър София, се чувства като жена, а се преоблича като травестит.

вторник, 4 октомври 2011 г.

Пиян баща преби зверски дъщеря си

Пиян 39-годишен баща преби зверски 13-годишната си дъщеря. Момичето е настанено с избит преден зъб и съмнение за комоцио в болница.
Инцидентът станал към 20 ч в понеделник на ул. "Преслав" в Харманли, съобщиха от полицията в Хасково. Тогава съседи чули писъците на Гюлнар, чийто баща Асен Недков я налагал с юмруци.
"С нищо не се занимава, освен да ходи до гората за дърва, вечер редовно се прибира пиян", казаха комшиите.
Съпругата му от пет години била на гурбет в Австрия. Двете невръстни братчета и 3-годишно сестриче били поверени на Гюлнар. Заради грижите тя не ходела и на училище.
Насилникът е задържан за 24 часа в полицейското управление. Това не бил първият побой в семейството.
"Другите деца са настанени временно при роднини. Тепърва ще се проверяват условията, в които се отглеждат. Ако се докаже, че те са рискови, бащата може да бъде лишен от родителски права. Малолетните пък може да бъдат дадени при роднини или в социални заведения", коментираха социални работници.

Захвърлиха бебе в двора на столична кооперация

3 дни лекари не могат да открият спукан апендисит

19-годишната студентка Мариела Илиева от кюстендилското село Соволяно е оперирана по спешност в "Пирогов" с усложнения от спукан апандисит, след като три дни лежала в кюстендилската болница без лекарите да й поставят диагноза, пише "Струма".
"Ако не беше оживяла, щях да запаля този, който е виновен, насред площада щях да го запаля за назидание на всички други лекари. Внучката ми е девойче сълзичка, шеста се класира на изпитите в Софийския университет, представяте ли си, от над 2 хиляди кандидати шеста по успех, и то в специалността "Право", разказва бабата на момичето Маргарита Илиева.

Именно 70-годишната баба на първокурсничката Мариела настояла родителите й да я заведат в "Пирогов", за да не изпуснат внучка й в кюстендилската болница.

"Отидох при нея да я видя, тя лежеше унесена, имаше температура, аз я накарах да хапне една бисквитка и като видях, че я повърна, веднага казах на снанаха да карат Мариелчето в София, защото е спукала апандисит. В Кюстендил три дена стоя в болница, все изследвания й правеха, а докторът викал: "Не е за хирургия, за гинеколог е", разказа баба Маргарита.

Линейката от кюстендилската болница с болната Мариела и родителите й пристигнала в "Пирогов" през нощта около 22 ч. Екипът на доц. д-р Олег Чолаков веднага вкарал девойката в операционната.

"Не знам защо в кюстендилската болница не са я лекували по правилния начин, това трябва да попитате хирурзите от вашата болница", каза по телефона лекуващият лекар на момичето д-р Чолаков от болница "Пирогов". Ние я приехме и веднага оперирахме, защото беше за операция. Установи се, че има спукан апандисит, станал перитонит и допълнителни усложнения", обясни  д-р Чолаков.

На въпрос каква е диагнозата, с която е приета в "Пирогов" младата кюстендилка, д-р Чолаков каза: "Тя дойде при нас с неясна диагноза. Най-вероятно колегите в Кюстендил не са се ориентирали, заради това не са я оперирали."

Доктор Величков, медицински управител на кюстендилската болница, има ли лекарска грешка при случая с 19-годишната Мариела. Той обясни, че според него хирурзите в специализираното отделение са си свършили работата според болничния протокол.

Източник: БЛИЦ

петък, 23 септември 2011 г.

Борислава Митева: Детето ми се роди мъртво заради лекарска немарливост!

Преди две седмици стана известен пореден случай на лична трагедия, свързана с раждането на млада жена от Варна, която се сдоби със здраво и доносено бебе, но родено мъртво.

Борислава Митева и близките й са категорични, че причината за непрежалимата им загуба е лекарска грешка и затова са решили да съдят лекарите, участвали в раждането. Въпреки мъката си младата жена се съгласи да даде специално интервю за в. “Доктор”, в което разказва потресаващата си история.

........................

- Г-жо Митева, разкажете какво се случи, как се стигна до трагедията да загубите детето си?
- Терминът ми беше на 25 август, но преносих бебето. Докторката в Аксаково ми каза, че ако не родя до 28-и, трябва да вляза в болницата, както и направих. Постъпих в родилното отделение на МБАЛ „Св. Анна” във Варна на 29 август на обяд. При първоначалния преглед всичко беше наред - чуха тоновете на детето, които бяха нормални. Това ми е трето раждане.

- Как преминаха предните две?
- Напълно нормално. Имам двама синове на 15 и 18 години, които са живи и здрави.

- Да разбирам, че третата ви бременност е била късна?
- На 36 години съм, но когато раждах, още не ги бях навършила. В деня след трагедията ги навърших. Бебето трябваше да ми е като подарък за рождения ден, но той всъщност се оказа най-кошмарният ден в живота ми!

- Самата бременност как протече? Имахте ли проблеми?
- Бременността ми протече нормално. При контролните прегледи всичко беше наред. В болницата ме приеха за наблюдение на детето, защото беше преносено с 4 дни. Същия ден ми дадоха таблетка за предизвикване на родилна дейност, хапчето обаче не ми подейства. Към 11 часа на другия ден ме сложиха на системи. Към 15 часа ме гледаха на монитор да следят тоновете на бебето. А нещата там бяха фрапиращи според мен - тоновете преминаваха в много резки диапазони - от 130 - 140 на 107 - 108.

- Споделихте ли притесненията си с лекаря?
- Лекар нямаше, но като казах на акушерката, тя обясни, че било нормално. А системата ми я махнаха, както беше наполовина. Видяха, че имам 3 пръста разкритие и ми я изключиха. Акушерката ми каза: „Стига ти толкова.” Оставиха ме и до вечерта,

до визитация, не ме погледнаха

Как може да започнат да предизвикват раждане и по едно време да спрат?! Как с половин система и три пръста разкритие ще ме оставят? За мен беше странно, не може да ми падат и да се качват тоновете. Пет часа нито един човек не влезе да види какво става с мен! Можех да родя в стаята! Чак след визитацията, когато застъпи втората смяна, един лекар дойде, поиска да чуем на бебето тоновете и тогава стана ясно, че няма тонове! Каза ми: 90% няма да можем да го спасим, при което аз започнах да плача. Обадих се на моята зълва, която дойде моментално. Докторът се ошашави и не знаеше какво да прави. Тогава се обадих на Скочев (б. а. д-р Стефан Скочев, ръководител на родилното отделение в МБАЛ „Св. Анна”), който също дойде.

- Как реагира той при тази ситуация?
- Сложиха ме на системи, за да могат да предизвикат раждане. Пукнаха ми околоплодния мехур, при което изтече малко вода. Болките ми започнаха 20 минути след това. Как може да ме държат от 11 до 15 часа на системи, без да предприемат нищо? А чак като се разбра, че детето няма тонове, се задействаха. Можеха много по-рано да предприемат нещо.

- За секцио не говорихте ли?
- Никой нищо не каза. Не се заинтересуваха може би, защото са си мислели: „Е, то ти е трето…” Те даже и точно това казаха. Ама не може така да говорят - трето, пето… щом си решил да го родиш - значи си го искал. Ама той,

докторът, рече: “то ти е трето, може и да му има нещо”

- Защо според вас е казал така?
- Ами защото се роди мъничко - 2400 грама. И според него може би му е имало нещо.

- А защо плодът се разви по-малък?
- Никой нищо не каза, просто коремът ми беше малък и имах малко околоплодна вода. Лекуващият лекар, който ме гледа от началото на бременността до 9-ия месец, каза, че ще се роди около 2700 грама. Като ме приемаха, ми казаха същото. Според мен това, че е малко, не вярвам да означава, че му е имало нещо.

Според мен и близките ми това е прикриване на някаква грешка от тяхна страна. Според мен, ако ми бяха обърнали внимание, нямаше да стане така. След като родих, плацентата беше залепнала и не можеха да я махнат. Наложи се да ми бият упойка, за да я отлепят. И лекарят дойде да ми я покаже, за да съм видела, че в сравнение с другите била по-малка. Естествено, че като бебето е по-малко, и плацентата ще е по-малка! Гузен негонен бяга… Това с плацентата беше като застраховка… Опитват се да си прикрият грешката. Изобщо как може на една майка да й показваш умрялото й дете и плацентата й?!

- Доколкото стана ясно от информацията от здравното заведение, вие сте пожелали да ги видите…
- Не! Те ми го показаха, когато го родих, не съм казала, че искам!

Да видиш умряло бебе е нещо кошмарно!

А самото раждане беше ужасно тежко. Две деца съм родила, но такива мъки не съм изпитала. Може би, защото, когато детето е живо, се нагажда по някакъв начин и е по-леко… Беше някакъв ужасен кошмар.

- Успявате ли да се справите с тази травма?
- Кошарката на детето още стои вкъщи, както и всички други неща, които сме купили. Очакваш дете и изведнъж (б.а. плаче)... 9 месеца се подготвяш за мига…Още не мога да го преживея. Не излизам от къщи, защото нали знаете хората как са - питат, разпитват... Съпругът ми в момента отсъства, но и той тежко го преживява. Аз самата се чувствам много зле - кърма имам, но няма бебе, нисък ми е хемоглобинът, не мога да се възстановя още. Трагедията се отрази и на децата ми, които освен всичко друго постоянно се притесняват за мен.

- Какви действия смятате да предприемете оттук насетне?
- Смятам да подам жалба и ще търся адвокат. Ако ми бяха обърнали внимание навреме, ако бяха проследили тоновете, детето ми можеше да бъде спасено. Лекарите се отнесоха към мен немарливо! Може пък и пари да са чакали… Не знам.

- Искаха ли, дадоха ли ви някакъв знак, че е така?
- Не, но така съм чувала от други майки, че като не можеш да родиш два-три дни - жените сами предлагат пари. Явно такава им е практиката.

- Смятате ли да съдите болницата?
- Категорично!

- На каква стойност ще е искът?
- За сума въобще не говорим. Не чакам пари от тази трагедия. Искаме този, който е трябвало да си свърши работата, а не го е направил, да си понесе заслуженото. То,

ако мъжът ми беше тук, щеше да раздава шамари

И ще е съвсем в правото си - изгуби детето си, можеше и жена си да изгуби. Продължавам да сънувам кошмари. Постоянно си мисля какво се е случило, защо така е станало… Скочев ми каза, че много съжалява за случилото се, но какво от това?! Сега ще чакаме аутопсия на бебето. Поне 20 дни трябвало да минат.

- Какви мислите, че ще са резултатите?
- Мисля, че ще изкарат така нещата, че му е имало нещо на бебето и затова така е станало. Ще покрият случая.

- Не допускате ли, че може и така да е? Да е имало някакви аномалии?
- По-скоро не. Със сигурност има някаква грешка, защото, ако ме бяха наглеждали, нямаше да се случи така. Не обърнаха внимание на тоновете на бебето, до визитация никой не ме погледна. Цветът на бебето беше нормален. Не беше синьо… Ще съдя болницата и в Страсбург, ако се наложи.

Едно интервю на Орлин Филиповски

Източник: БЛИЦ

понеделник, 19 септември 2011 г.

Майка на отвлечен от „Наглите” тийн спала с похитителите му

Получила се е голяма мешавица от похитители, жертви, любовници и похитени

Очаква се на следващото заседание по делото на „Наглите” Данчо Релето да разкрие кои негови съратници са били любовници на майката на една от жертвите им – 15-годишния Джорджо

Жертва на едно от разчулите се в медиите покушения на „Наглите” бе тийнейджърът Джорджо. 15-годишното тогава момче бе отвлечено през 2008 година. След пребиваване в плен в продължение на десет дни момчето беше върнато срещу откуп от 200 000 евро. В цялата история обаче е замесена скандална секс афера, заради която по сведение на „Уикенд” следващото дело ще бъде засекретено. Медията се позовава на предварителни данни, получени от адвокат, участващ в процеса. Ставало въпрос за това, че майката на Джорджо, Катрин Маркова, преди да изживее ужаса по отвличането на сина си, е била любовница цяла компания „нагли”, като се започне от Прокопи Културиста, мине се през Ивайло Евтимов, та се стигне до Църо. Приписва й се секс афера и със Сапата, който впоследствие е ликвидиран от своите. Причината – приятелите му са се съмнявали, че той е влюбен в Катрин и ще ги издаде.
От показанията на майката става ясно, че през лятото на 2007 година тя е била на курорт в Слънчев бряг с Йожи и детето си. Което значи, че Джорджо е бил на почивка с похитителя си една година преди отвличането му. Всъщност Катрин е твърдяла, че Йожи е бил любовник на приятелката й Ани. Но запознати твърдят, че по този начин тя е маскирала крайно неудобния факт. Само няколко месеца след почивката с бандита непълнолетният младеж е бил отвлечен – това става на 11 януари 2007 година. Катрин, която е вдовица на сикаджията Иво Марков – Сиджима, е била подсетена именно от приятелката си Ани, че е възможно именно Йожи да е отвлякъл детето й. Подозренията падат и върху Прокопи Културиста, но според Данчо Релето майката умишлено го сочи за похитител на сина й, защото я е отрязал. Но така или иначе, станало така, че само дни след като му се родило дете, той отвлякъл нейното. Катрин е пиела почти всеки ден кафе и с Църо. Така че на Катрин Маркова хем й се налага да разобличава, хем и да прикрива някои неща във връзка с отвличането на момчето.
Иначе се знае, че съпругът на Катрин е контролирал международен канал за крадени коли. След разстрела му са останали неразпределени куп пари от износ на крадени луксозни коли. Наглите първо са опитали със секс и добро да вземат парите от Катрин Маркова, а после, когато вдовицата отказала да плати стария дълг на съпруга си, са посегнали на детето й. Това пък е версията на полицията.

Източник: Разкрития
 

събота, 17 септември 2011 г.

Жена умря от инфаркт след коронарография

Майка на две деца издъхна от инфаркт дни след като й направили коронарография в частната клиника „Хигия” в Пазарджик, пише "Монитор". Като се почувствала зле, 45-годишната Катя Арнаудова, която по професия е медицинска сестра, потърсила за помощ колегите си от същата болница. Минути по-късно обаче починала в ръцете им. 

Жената работела като сестра във Второ детско отделение на местната държавна болница и постъпила в кардиологичното отделениена 8 септември. Била насочена там, защото се оплаквала от болки в гърдите и от изтръпване на ръцете.

„Беше миналия четвъртък, тръгна си след нощна смяна – не се е оплаквала, толкова жизнерадостна беше”, спомни си старшата сестра от Второ детско отделение, където Катя е работила до последно. Именно тогава тя е била приета и й направили коронарография. Лекарите преценили, че кръвоносните й съдове били проходими, без плаки и стесняване. Затова

не се налагало поставянето на стент

„Всичко беше направено като по учебник”, споделиха медицинските служители. Обикновено след подобно изследване пациентите се изписвали на следващия ден, но тъй като ставало дума за техен колега, лекарите оставили Арнаудова под наблюдение до понеделник. Рутинно й било изписано лекарството „Плавикс” и още в същия ден тя се прибрала вкъщи.

Късно през нощта в понеделник на Катя внезапно й прилошало и тя потърсила помощ в спешния център на частното здравно заведение, където й е била направена коронарографията. Катя била приета и в момента,

в който започнали да й правят кардиограма

тя издъхнала. Било към 4 часа сутринта. Резултатите от патоанатомията сочели, че смъртта е настъпила от инфаркт.

Старшата сестра на отделението сподели, че още не е изпратила смъртния акт в общинската дирекция ЕСГРАОН. В него имало фактическа грешка. Пишело, че пациентката е починала в МБАЛ-Пазарджик, т.е. в областната болница, където не е била приемана за лечение.

В местната Регионална здравна инспекция няма официално подаден сигнал или жалба за смъртта на Катя Арнаудова, обясни шефката й д-р Фани Петрова. Ако бъде получен такъв или се самосезират, здравни инспектори към Изпълнителната агенция „Медицински одит” ще извършат проверка по документи, за да се уточни кога е приета и е изписана, какви манипулации са извършвани и каква диагноза й е поставена. Ще бъдат изискани и резултатите от аутопсията, а заключението на пазарджишката РЗИ ще е готово до няколко дни. 

сряда, 14 септември 2011 г.

Облъчват грешна гърда на оперирана от рак

Не е фатално, но е абсурд, коментират лекари

На пациентка, оперирана от рак, е облъчена здравата гърда, вместо болната, пише “24 часа”, позовавайки се на информация от Националната пациентска организация. 
Случаят е потвърден от професор, който пожелал дискретност, за да не се пречи на терапията на пострадалата. За първи път чувам за такъв случай, но подобно объркване е абсурдно, коментира националният консултант по лъчетерапия проф. Лилия Гочева.

Тя обаче разказа друг случай в Пловдив, където при жена, оперирана от рак, злокачественото образувание се било разпростряло и към другата гърда. Пациентката също смятала, че лъчелечението й е объркано и дори водила дело. Там обаче ситуацията била спорна.

Ако пациентът вече лежи под облъчващия апарат, той трудно може да разбере с точност кое място му се нагрява, освен ако не е специалист, обясни проф. Гочева. Можел да се ориентира само ако наблюдава настройването на апарата.

Според нея не е фатално, ако здрава тъкан погълне радиация, макар че такава грешка е много неприятна. Здравата тъкан не се влияела директно от лъчите, които блокирали с лекота раковите клетки. Гърдата по-принцип не била от най-уязвимите органи.

Когато облъчваме оперирана гърда, там на практика вече няма тумор, лечението е с цел да се унищожат остатъчни ракови клетки и да се предотвратят метастази, обясни специалистът.

Пациентите могат да си търсят правата по съдебен път, но е трудно да тръгнеш срещу хора, от които зависи лечението ти, твърдят от пациентската организация.

Сподели връзка

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More