Това ли е образът на българската майка?

Експозицията „Ре-продукция” хвърли в смут посетителите. Скандалната "арт" - експозиция се гаври с чистите представи, на малкто останали нормални Българи - за майчинство, родителска грижа, семейство.

Д-р Стоян Атев погуби 3 бебета в нетрезво състояние

Според проверката на Районната здравна инспекция, огласена преди дни, д-р Атев е действал под въздействието на алкохол и е имал "неадекватно и непрофесионално" поведение.

Надзирател в затвор раздава алкохол и дрога

34-годишен служител от охраната на Софийския затвор е задържан вчера, съобщи МВР при специализираната полицейска операция.

Кандидат-кметицата Калина Павлова лъсна в порно клип

Калина Павлова и бизнесменът със скандална слава Галин Къдравия „грейнаха“ на видеоклип, озаглавен „Предизборна програма“.

Травестит е новият "Мистър София"

23-годишният Мартин Иванов - мистър София, се чувства като жена, а се преоблича като травестит.

сряда, 17 август 2011 г.

Пациент умря в мъки след коронарография

Пациент на пловдивска кардиоклиника почина след 10-месечни мъки, последвали коронарографията му заради сърдечни проблеми

Мъжът получил инфекция, след като сърдечното изследване било направено през кръвоносен съд на крака. Получили се усложнения, които били лекувани неуспешно. Като крайна мярка била предприета ампутация на крайника, но с това мъките на човека не свършили. Медиците не успели да овладеят проблема и след още няколко хирургични интервенции човекът починал. В смъртния му акт било написано, че причина за леталния изход е сепсис.
Историята е известна на националната пациентска организация, заявиха нейни отговорни служители. Налице са всички необходими документи, чрез които от виновните медици ще бъде търсена отговорност. В пакета от документи има и заключение на медицинския одит, че проблемът на болния човек е бил подценен и не е лекуван адекватно.
Историята на пловдивчанина се появи в медийното пространство след брифинг на варненската клиника “Кардиолайф”.  Оттам заявиха, че друг нашумял казус – с провадиеца, на когото след коронарография бе ампутирана дясната ръка, не е бил огласен точно. Вината била на самия пациент, а не на лекарите. Човекът не спазвал указанията на медиците и след инвазивната процедура нарушавал правилата, които му били вменявани: например лежал с бинтованата ръка под възглавницата. Заявлението се появява дни след като нашироко бе разисквана  историята на осакатения мъж, чието ходене по мъките от доктор на доктор дълго време не бе коментирано  от гилдията.

вторник, 9 август 2011 г.

Жена в будна кома заради лекарска немарливост

Лина Петкова била приета в болница за операция от апандисит 

Лекарска немарливост прати млада жена в будна кома. Лина Петкова от Лакатник била приета в болницата в Своге за операция от апандисит, но изпаднала в клинична смърт, информира bTV.

Тя е транспортирана и реанимирана в болница "Света Анна" в София. Младата жена оживява, но заради тежките увреждания на мозъка изпада в будна кома.

Родителите на Лина са категорични, че лекарите не са подготвили дъщеря им за анестезия, както трябва, и тя изпада в шок. След случая анестезиологът д-р Аламуров и хирургът д-р Тодорова са под силен стрес, твърди управителят на болницата в Своге Любица Тончева. Единият си взел отпуск, другият болничен.

От протокола при проверката на здравното министерство става ясно, че в анестезиологичния лист не е описано какво точно е влято на Лина, а документът не е подписан от екипа.

Преди да отиде в Своге, заради силни болки Лина се преглежда в "Пирогов" и във Военна болница. И в двете болници не откриват причина за операция от апандисит. Същото е мнението и на лекарите от "Света Анна".

Какво се е случило в операционната в Своге не става ясно и от проверката на здравното министерство.

И комисията стига до извода, че обективни причини за операция няма. Не е взето под внимание вегетативното разстройство на Лина, което може да има сходни симптоми. Не е извикан кардиолог за консултация, липсват важни лабораторни изследвания. Анестезиологът в отпуск Аламуров не е описал и поддържащата терапия при транспортирането.

От Министерството на здравеопазването в крайна сметка стигат до извода, че болницата в Своге трябва по-прецизно да осведомява пациентите си, да спазва стандарт "Анестезиология и интензивно лечение" и алгоритми при транспортирането на болни. А родителите на момичето в будна кома продължават да чакат отговори и чудо.

неделя, 7 август 2011 г.

25-годишна жена с неясна диагноза цели 12 години

Инвалид от 13-годишна, Снежана все още чака точна диагноза

За да започне лечение Снежана Стоянова чака вече 12 години да й бъде поставена правилната диагноза. 25 – годишната жена е инвалид, поради някакъв вид тежко заболяване на нервната система. Снежана расте здраво и жизнерадостно дете до деня , когато семейството научава за сериозен здравословен проблем на бащата. 13 – годишното момиче преживява шок и оттогава започва истинско ходене по мъките.
Болестта започва със затруднение при вървенето, последвано от губене на равновесие. На моменти малката Снежана не успява да контролира и ръцете си, изпитвайки силни болки в ставите. Коварната болест я приковава към леглото след няколко месеца.
Започва обиколка на цяла България – изследвания, болници, санаториуми . Заболяването й е определено като склеротично, но точна диагноза така и не е поставена.
След направена операция с присаждане на стволови мозъчни клетки, състояниета на болната се подобрява. Снежана възвръща двигателните си функции. През последните две години коварната болест отново приковава младата жена към инвалидната количка. Появява се и затруднение в говора.
Ежемесечната сума от 2 хил.лева, необходима за рехабилитация, е непосилна за 25 – годишната Снежана. Здравната каса не покрива разноските по жизнено важните за младата жена процедури, необходими да я предпазят от усложнения.
Докато чака точната диагноза за коварната болест, Снежана записва „Социална педагогика” в Бургаския университет „ Асен Златаров”. Вече е четвъртокурсничка и живее в студентско общежитие. Приятели и състуденти помагат на младата жена според възможностите си.

Източник : lechitel.net

петък, 29 юли 2011 г.

Мъжът, който изгуби ръката си при коронарография, дори не се е нуждаел от изследването

42-годишният Милко Михалев от провадийското село Добрина и съпругата му Румяна седят под асмата и се чудят на съдбата си. Мъжът току-що е паркирал с лявата си ръка семейния опел. Професионален шофьор е, не е трудно. Но продължава да изпитва болка от липсата на дясната си китка, на чието място има превръзка.
  Михалев влиза за кардиологично изследване в медицински център "Кардиолайф", а след дни остава без ръка. Наложило се да я ампутират заради усложнения, свързани с кръвоносните съдове. На практика три болници са се грижили за мъжа.
  Съпругата на Милко, Румяна, не спира да повтаря цялата история, която се случва с нея и мъжа й от 8 юли насам. Постепенно почва да разказва и той, сякаш че двамата искат да върнат времето назад. Те още не могат да проумеят, че част от ръката на Милко я няма и че това не е кошмар.
"Как да се чувствам. Аз опела го карам, но съм шофьор на тир, който превозва контейнери на пристанището", проронва мъжът.
  Михалев се почувствал зле и отишъл при д-р Недев в Провадия. Оплаква се от немощ и болки в гърдите. Лекарят го праща да отиде на 8 юли в частната клиника "Кардиолайф" във Варна за коронарография. За манипулацията се плащат 800 лева от здравната каса
  "Като разбрах, че там ще се спи, се отказах, но жената настоя да си направя изследването", разказва Милко. Наложило се да остане в клиниката.
  "Имаше на съседното легло един дядо. Вика на сестрата: Айде, ръката ми изтръпна, няма ли да ме охлабиш? А тя му отговаря, че ще го направи, когато реши", продължава разказа си Милко.
  "И моята дясна ръка бе изтръпнала след превръзката. Обаче си рекох, че щом така му говори, значи и на мен няма да ми обърне внимание.
  Сестрата ме стегна с нещо като лепенки и даже се наклони назад, за да го направи по-здраво. Ръката ми взе да става студена. Обаче минаха 4-5 часа и нагоре, докато тя разхлаби превръзката", спомня си пациентът. Той обаче не е запомнил името на сестрата.
  Когато го изписали, си тръгнал с колата. На два пъти му ставало лошо, гадело му се. Даже спрял на бензиностанцията в Девня да се пооправи.
  "Вкъщи се обадих на д-р Недев, казах му, че пръстите ми изръпват и че ръката ми е студена, сякаш не е моята. Той прати "Спешна помощ" от Провадия. Жена ми после разказва, че през това време съм почнал да буйствам, да говоря несвързано.
  От "Бърза помощ" ми казаха, че ми няма нищо. А то вече са били тръгнали тромби от смазаните от превръзката артерии на китката", разказва Милко.
  "Изобщо не е имало нужда от тази коронарография, казаха после други лекари. Първо се правят други изследвания и се дават лекарства, чак най-накрая трябва да е тя - да се види дали има запушване. Мъжа ми са го изписали, без да мине лекар на визитация. Може би защото беше събота. И какъв е този доктор, който е извършил изследването, а му няма подписа в епикризата на клиниката? Милко е имал нисък хемоглобин заради хемороидите, затова е бил отпаднал", гневи се съпругата му Румяна.
  Според д-р Румен Цветков, началник-отделение в "Кардиолайф", обаче пациентът е бил прегледан, преди да го изпишат (какво още казва за случая - виж долу).
  Впоследствие Михалев е изпратен от медицинския център "Кардиолайф" в спешния център на болница "Св. Анна" във Варна.
  "Там ми казаха, че ръката е можело да се спаси до 24 часа, а вече са минали 48 и било късно", добавя Румяна. В "Света Анна" правят на Милко 4 съдови операции.
  "Ръката ми обаче се запушваше постоянно с тромби и лекарите ми казаха, че вече се налага ампутация", добавя Милко.
  Румяна показва медицинските документи от операциите на д-р Дончев и доц. Княжев в съдовата хирургия. "Поне да бяха ни казали, че не могат да направят нищо. Не успяха да му прелеят кръв, мъжът ми не я приемаше. Караха го половин час да топли банката с кръв под мишница", споделя тя.
  "Опитахме се да спасим човека, но случаят беше безнадежден. Предупредили сме и близките, че нищо повече не може да се направи и се налага ампутация", каза доц. Виктор Княжев, завеждащ Клиниката по съдова хирургия в болница "Св. Анна"(виж карето).
  В столичната болница "Токуда" правят пета операция, за да спасят ръката на Милко. След като и тя се оказва неуспешна, я режат.
  Семейството има двама синове - Милко и Лефтер, ученици в гимназията по електротехника във Варна. "Нямаше как да им кажа, че татко е добре, но е без ръка. Питат ме непрекъснато ще може ли да работи, дали ще могат да учат", казва през сълзи Румяна.
  Семейството няма откъде да намери 20 000 лева за протеза, която издържа 4 години и трябва пак да се смени. Държавата поема само 2000 лева от тази цена.
  "Лошото е, че с такава протеза у нас отнемат категориите на шофьорите. Вземаше 1000 лв. заплата, не знаем как ще я караме занапред", обяснява съпругата.
  "Сега разчитам на приятели за това-онова. Ама мога ли вечно да ги моля. Кой ще ми гледа градината и стопанството", чуди се Милко.
  "Тъкмо си купи резачка за дърва и фреза, тъй ще останат непокътнати", добавя жена му.
  Според лекари случаят бил безнадежден
  "Ние нямаме нито капчица вина. Опитахме се да спасим човека, но случаят беше безнадежден. Предупредили сме и близките, че нищо повече не може да се направи и се налага ампутация."
  Това каза доц. Виктор Княжев, завеждащ Клиниката по съдова хирургия в болница "Св. Анна", където Милко Михалев е бил приет след изследванията в "Кардиолайф".
  Светило в съдовата хирургия, доцентът смята, че е направено всичко възможно, за да бъде спасена ръката на Михалев. Той е участвал и в 4-те операции, направени в Клиниката по съдова хирургия.
  Хирурзите са се обърнали и към колеги от варненската кардиология.
  "При нас е направен консулт, но се установи, че проблемът е съдов и нашите кардиолози няма с какво да се намесят", каза Живко Колев, административен директор на частната кардиология.
  Доц. Виктор Княжев от "Св. Анна" смята, че случаят подлежи не само на вътрешни проверки в отделните болници.
  "Самият аз прегледах още веднъж документацията и съм категоричен, че при нас грешка няма. Не мога да коментирам действията на колегите от болница "Кардиолайф", подчертава медикът.
  Вътрешна проверка е показала, че коронарографията е извършена по всички правила в СБАЛК "Кардиолайф" във Варна, твърдят оттам.
  "Пациентът е изписан, следкато е бил прегледан. Откъде излезе тази информация, че бинтовете били много пристегнати? При нас има стандарти за пристягане на бинтовете", казва д-р Румен Цветков, началник- отделение в болницата.
  За него не е ясно защо Милко Михалев е търсил помощ и е бил лекуван в още 3 болници по-късно. Д-р Цветков също отказа да коментира как са действали колегите му в другите болници.
  "Нямам цялостна картина как се е развило заболяването. Има случаи, при които медицината е безсилна", каза д-р Румен Цветков.

Източник: framar.bg

вторник, 26 юли 2011 г.

Човекът го боляло сърцето, те му отрязали ръката

42-годишният Милко Михалев от Провадия загуби дясната си ръка след манипулация, назначена му от кардиолог. За драмата на човека съобщиха от Националната пациентска организация (НПО) с писмо, изпратено до медиите.

13-дневният кошмар на мъжа започнал за 7 юли, когато той потърсил личния си лекар с остри сърдечни болки. След преглед лекарят му дал направление и го изпратил за консултация при кардиолог.
Специалистът направил кардиография на пациента, която обаче не показала патологични отклонения. Без да направи допълнителни изследвания кардиологът назначил коронарография, за извършването на която Милко бил насочен към частна клиника във Варна.
Още на 8 юли пациентът отишъл до болницата, където му била направена манипулация, а след нея лекарите пристегнали с бинт дясната му ръка. Милко твърди, че никой не му е съобщил за евентуални усложнения.
Още тогава мъжът получил силни болки, а ръката му започнала да изтръпва. Близките му незабавно повикали "Бърза помощ". Според тях екипът, който пристигнал, не проверил състоянието на ръката и едва след 2 дни Милко бил насочен към болницата "Св. Анна" във Варна.
Там в продължение на пет дни лекарите направили 4 неуспешни опита да спасят ръката му. После го пренасочили за лечение в болница "Токуда", където последвала петата неуспешна операция. На шестата била направена ампутация.
Милко Михалев е баща на 2 деца. Той е професионален шофьор и ампутацията на ръката му ще попречи да упражнява професията си.
Заради скандалния случай от Националната пациентска организация обявиха, че сезират ИА "Медицински одит", които да разследват и проверят дали е спазен медицинският стандарт за назначаване на коронарография, както и дали са изпълнени стандартите за провеждане и наблюдение на пациента след извършената манипулация. Организацията ще сезира министерството на здравеопазването, за да изясни дали е била необходима коронарографията, както и Българския лекарски съюз, за да отнеме временно лекарските права на специалиста, който е назначил коронарографията, довела до ампутацията на дясната ръка на Милко.
НПО ще сезира и Дружеството по кардиология в България - да даде становище по случая дали е било необходимо назначаването на коронарография, както и спазени ли са съответните изисквания за провеждането на манипулацията и наблюдението на пациента след това.

Източник: 24 часа

събота, 30 април 2011 г.

В България полицията те пребива ако си с дълга коса


неделя, 3 април 2011 г.

Полицаи няколко дни изнасилват малолетна





Сподели връзка

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More